اخبار خزنده و دوزیست شناسی ایران

لاکپشت پشت گوش قرمز (Trachemys scripta)

 

 آنها ممکن است جذاب ، زیبا و بی گناه به نظر برسند ، اما در واقع "لاکپشت پشت گوش قرمز" یکی از خطرناک ترین لاکپشت های مهاجم دنیا است.این گونه شکارچی شناخته شده ای نداشته و اگر فرصت پیدا کند ،ممکن است جای حیوانات محلی مانند لاکپشت برکه ای اروپایی را بگیرد.

 

لاکپشت پشت گوش قرمز (Trachemys scripta) از لاکپشت های آب شیرین است . وجود یک لکه قرمز مشخص در پشت چشم و در دو طرف صورت باعث شده است که به راحتی از سایر لاکپشت های برکه ای شناخته شود. لاکپشت گوش قرمز بومی شرق ، شمال و مرکز آمریکا (دره می سی سی پی ) است. این گونه در زیستگاههای آبی متنوعی وجود دارد: برکه ها ، رودخانه ها و دریاچه ها. اما بعنوان حیوان خانگی به بیش از 30 کشور در سراسر جهان معرفی شده است .

لاکپشت های گوش قرمز تازه از تخم بیرون آمده با اندازه کمتر از چند سانتیمتر بعنوان حیوان خانگی در بسیاری از کشورهای جهان فروخته می شود ، اما بسرعت رشد کرده و بسیاری از مالکان این حیوانات بدون توجه به عواقب عمل خود ، لاکپشت های بزرگ شده در اسارت خود را در اکوسیستم های طبیعی آب شیرین رها می کنند. این گونه پرخاشگر بوده و گاز آنها بسیار دردناک است . متاسفانه سریع ترین راه خلاصی از دست گاز این لاکپشت ، رها کردن آنها در آبراهه های محلی است. یک لاکپشت گوش قرمز ماده از دو سالگی می تواند تخم بگذارد و در هر سال سه بار قادر به تخمگذاری است ، که هر بار تا 20 تخم گذاشته می شود. در مکان هایی که شرایط هوا برای این گونه مناسب است بطور موفقیت آمیزی با طبیعت سازگار شده است و بسرعت افزایش یافته است.

چند سالی است که لاکپشت برکه ای گوش قرمز با عناوین : لاکپشت سنگاپوری ، لاکپشت مینیاتوری و ...... در کشور ما بفروش می رسد.متاسفانه طی چند ماه اخیر ، تعداد بیشماری از این گونه وارد کشور شده و در تمامی مراکز فروش ماهی های زینتی و حتی مراکز بزرگ خرید پایتخت بفروش می رسد.در واپسین روزهای سال 1387 تعداد فروشندگان این گونه مهاجم بقدری افزایش یافته که حتی در کنار خیابان نیز اقدام به فروش این لاکپشت می نمایند.بدلیل ظاهر زیبا و اندازه بسیار کوچک این لاکپشت ، اکثر کودکان جذب آنها شده و والدین بی اطلاع از خطرات آنها اقدام به خرید لاکپشت گوش قرمز می نمایند.

سوال : انگیزه شما از خریدن لاکپشت برای سفره هفت سین چیست ؟چون کوچک ، زیبا و سبز هستند و یا چون کودکانتان از شما درخواست کرده اند؟ آیا از عواقب آن در رابطه با سلامت کودکان خود و همچنین اثرات منفی فاجعه بار آنها  بر روی اجتماعات آب شیرین کشور و گونه های بومی ایران اطلاع دارید؟ آیا متوجه هستید که با خرید این خزنده کوچک و زیبا یکی از خطرناکترین گونه های مهاجم دنیا را که در لیست 100 گونه مهاجم دنیا قرار دارد به خانه خود و اکوسیستم های آب شیرین شهر خود دعوت کرده اید؟آیا اطلاع دارید که در بسیاری از کشورهای جهان ، پروتکل های سختگیرانه ای در رابطه با ممنوعیت ورود آنها وجود دارد و واردات لاکپشت گوش قرمز از سال 1997 به اتحادیه اروپا ممنوع شده است و در حال حاضر واردات ، فروش ،نگهداری و آزاد سازی این گونه ، در بسیاری از کشورها مانند استرالیا ، غیر قانونی است و جرایم سنگینی دارد. تا بحال به این مطلب فکر کرده اید که این موجود خوش خط و خال رقیب لاکپشت برکه ای اروپایی(یکی از تنها سه گونه لاکپشت برکه ای کشور) است؟ لازم به ذکر است که لاکپشت گوش قرمز به باکتری های "سالمونلا" و "آریزنا" آلوده است( علائم بیماری سالمونلا شامل: اسهال شدید ، اسهال خونی، تب ، لرز ، ناراحتی شکمی و گاهی تهوع. علائم این بیماری یک تا سه روز بعد از تماس با حیوان بوجود می آید. این بیماری در کودکان بیشتر شایع است).  در کانادا و آمریکا موارد بسیاری از  انتقال سالمونلا از لاکپشت گوش قرمز  به انسان گزارش شده است.بیماری سالمنلا یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان است.

 کمی قبل از خرید و درخواست کودکان خود ، تامل کنید چون خطر در کمین است و ناآگاهی شما و ما فاجعه خواهد آفرید.

 

هانیه غفاری      

               موسسه خزنده شناسان پارس

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۷ساعت   توسط خسرو  |